Svijetli primjeri obalna područja, a na istoku županije demografska katastrofa

In Iz medija, Najnovije, Obavijesti

Zadarska županija uz Dubrovačko-neretvansku, Istarsku i Grad Zagreb spada među jedinice regionalne samouprave u Hrvatskoj koje su u 2019. imale porast broj stanovnika. U Zadarskoj županiji taj porast je iznosio 0,04% te se procjenjuje da u njoj živi 168.213 stanovnika čime je prekinut trend pada broja žitelja koji traje još od 2013. kada je po istoj procjeni u Zadarskoj županiji živjelo rekordnih 171.594 stanovnika

Bijela kuga je izraz koji se koristi kako bi se opisao pad broj stanovnika u nekom području zbog nepostojanja prirodnog prirasta, konkretno situacije gdje je broj umrlih veći od broja rođenih. Ovaj sveprisutni trend nije zaobišao ni našu županiju, iako postoje značajne razlike među nekim njezinim dijelovima.
Prema procjeni Državnog zavoda za statistiku koja se temelji na prirodnom kretanju i migracijskom saldu, Zadarska županija uz Dubrovačko-neretvansku, Istarsku i Grad Zagreb spada među jedinice regionalne samouprave u Hrvatskoj koje su u 2019. godini imale porast broj stanovnika. U Zadarskoj županiji taj porast je iznosio 0,04% te se procjenjuje da u njoj živi 168.213 stanovnika čime je prekinut trend pada broja žitelja koji traje još od 2013. kada je po istoj procjeni u Zadarskoj županiji živjelo rekordnih 171.594 stanovnika.

Biograd, Bibinje, Nin, Sukošan

U samom Zadru bilježi se lagan porast stanovnika u odnosu na 2011. kad je održan zadnji popis stanovništva kojim je utvrđeno da taj broj iznosi 75.062 stanovnika. Najmnogoljudniji grad sjeverne Dalmacije bilježi skok na 75.627 žitelja u 2019. godini. Ostale svijetle primjere u županiji u pravilu prestavljaju naseljenije obalne općine i gradovi u njezinom zapadnom dijelu. Tako je, primjerice, Grad Biograd na Moru ostvario rast s 5.569 na 5.878 stanovnika, Općina Bibinje s 3.985 na 4.200, Grad Nin s 2.744 na 2.943 te Općina Sukošan sa 4.583 na značajno većih 4.914, iako u posljednjoj godini bilježi minimalan pad od 10 stanovnika.
Pomalo iznenađujuće, dobre rezultate bilježe i zadarski otoci. Tako Općine Sali, Pašman, Tkon, Kolan u istom periodu bilježe kontinuirani rast broja žitelja, a populacija otoka Vira porasla je za gotovo tisuću ljudi. S druge strane, neke od općina u istočnom dijelu županije doživjele su pravu demografsku katastrofu. Gračac je u samo 8 godina pao s 4.690 na 2.873 stanovnika dok je Grad Benkovac u istom periodu izgubio 2.302 žitelja. Treći veliki »gubitaš« je Grad Obrovac koji s 4.323 spao na 3.649 stanovnika.

Broj rođenih

Možda i važniju stavku od broja stanovnika predstavlja broj rođenih jer bez djece i mladih brzo bi se izgubila fertilna baza nužna za obnavljanje populacije. Zadarska županija protekle godine zabilježila je rezultat od 1.543 rođenih što je rast u odnosu na najgoru 2017. kad ih je zabilježeno 1.532, iako je značajno manje od rekordne 2009. kad je taj broj iznosio 1.828. Umrlih je bilo 1.938. Prema istim podacima Grad Zadar je 2011. godine imao 798 rođenih dok je 2019. ostvario dosta lošijih 686. U to vrijeme broj umrlih narastao je sa 627 na 705 što predstavlja promjenu od prirodnog prirasta od 171 do prirodnog pada 19 ljudi u razmjerno kratkom vremenu. Dobre brojeve bilježe Grad Biograd na Moru i Općine Bibinje i Sukošan koji su u razdoblju od 2011. do 2019. pretežno imali veći broj rođenih od umrlih.
Kontinuiran pad broja rođenih ponovno bilježe Gračac, Benkovac i Obrovac dok je situacija prilično loša i u Općinama kao što su Preko, Sali i Starigrad te u Gradu Pagu gdje je broj umrlih redovito i više nego dvostruko veći od broj rođenih.

Migracije

Zanimljivi su i podaci o doseljavanju i odseljavanju iz pojedinih gradova i općina. U sjedište naše županije protekle se godine doselilo 1.969 ljudi od čega 822 iz inozemstva, dok se odselilo njih 1.517 od čega 544 u inozemstvo. Značajno veći broj doseljenih nego odseljenih ostvarili su i Grad Nin i Općina Sveti Filip i Jakov te otočne općine Preko, Pašman, Kali i Sali što objašnjava zašto im je broj stanovništva stabilan ili u porastu unatoč lošem omjeru rođenih i umrlih. Zanimljivo je napomenuti da su u Sali doselile čak 34 osobe iz inozemstva. Izrazito negativan migracijski saldo bilježe Gračac i Benkovac dok je Obrovac u ovoj kategoriji u plusu jer se na područje ovoga grada u protekloj godini doselilo 26 ljudi više nego što ih se odselilo.

(Krešimir RADOŠ)

IZVOR: ZADARSKILIST.HR